Čoho všetkého sa vieme dopustiť

Čoho všetkého sa vieme dopustiť
Bolo po vojne. Písal sa rok 1946 a do malého mesta Topoľčany sa vrátilalen hŕstka Židov. Mali za sebou muky v koncentračných táboroch, prišli tam o svoje deti, svojich rodičov, najbližších príbuzných a priateľov. Napriek tomu hrôzu zázrakom prežili a tešili sa domov.

Topoľčianski arizátori sa však ľahko nadobudnutých majetkov nechceli vzdať. Založili si preto na fare tajný spolok, ktorý mal za úlohu Židov z mesta vyhnať a "svoje" majetky pred nimi uchrániť.

Ich zbraňou bolo klamstvodemagógia. Zakrátko teda začali medzi obyvateľstvom rozširovať fámu, že Židia chcú vyvraždiť kresťanské deti. Židovský doktor ich očkovacou látkou otráviť a tak sa im majú pomstiť za holokaust. Rozširovali, že Židia sa chystajú odstrániť rehoľné sestry a vydláždiť námestie lebkami z kresťanov. Zavládol strachnenávisť.

V deň, keď bol židovský lekár v škole očkovať triedu proti osýpkam, zorganizovali arizátori na námestí demonštráciu. Doktora vyvliekli zo školyrozvášnený dav ho začal mlátiť. Sfanatizovaní demonštranti razom napádalisadisticky bili všetkých Židov, ktorí sa vyskytli na ulici. Deti nevynímajúc. Žandári, ktorí pôvodne mali za úlohu dav rozohnať sa k lynčujúcej svoloči pridali. Pogrom zachvátil celé mestoVtŕhali do židovských bytov, rabovalibili ľudí.

Večerom po tomto vyčíňaní bolo 40 ľudí ťažko ranených.  Dnes nežije v Topoľčanoch ani jeden Žid. Odišli. Nevedeli sa zmieriť s tým, že všetci tí, ktorí mali v čerstvej pamäti zverstvá fašizmu, sa zo svojej vlastnej vôle a bez nátlaku znížili k tomu, aby sa správali horšie než vlci.

Demagógia, klamstvo a šírenie nenávisti je najsilnejšia, zo všetkých zbraní hromadného ničenia. Pochovala najviac ľudí v celých našich dejinách. V momente, keď kritické množstvo ľudí demagógii podľahne, je možné absolútne čokoľvek. A vtedy už človek nemá právo sa nazývať človekom. Strážme si preto starostlivo svoju ľudskosť.