Výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2014

Výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2014

Bratislava 25. mája (TASR) – V novom europarlamente budú za Slovensko sedieť poslanci strán Smer-SD, KDH, SDKÚ-DS, SaS, NOVA, OĽaNO, Most-Híd a SMK. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov volieb do Európskeho parlamentu (EP), ktoré dnes zverejnila Ústredná volebná komisia.
Smer-SD získal 24,09 percenta, čo znamená štyri mandáty. To je o jeden menej, ako strana v súčasnosti. KDH 13,21 percenta, obsadí dva mandáty.

Nasleduje SDKÚ-DS (7,75 percenta), tiež tak získala dva mandáty. OĽaNO so 7,46 percentami hlasov získalo jeden mandát. Strany NOVA (6,83 percenta), SaS (6,66 percenta), SMK (6,53 percenta) a Most-Híd (5,83 percenta) získali vďaka volebnému výsledku po jednom mandáte.

V eurovoľbách volilo na Slovensku opäť rekordne málo ľudí. Účasť bola nižšia ako v predchádzajúcich voľbách pred piatimi rokmi, a to 13,05 percenta.

Trinásť miest slovenských eurposlancov v Európskom parlamente obsadia: Maroš Šefčovič, Monika Flašíková Beňová, Boris Zala, Vladimír Maňka (všetci Smer-SD), Anna Záborská, Miroslav Mikolášik (obaja KDH), Ivan Štefanec, Eduard Kukan (obaja SDKÚ-DS), Branislav Škripek (OĽaNO), József Nagy (Most-Híd), Richard Sulík (SaS), Pál Csáky (SMK) a Jana Žitňanská (NOVA, KDS, OKS).

Oficiálne výsledky volieb do EP sa začali zverejňovať rovnako ako v ostatných štátoch EÚ dnes o 23.00 h v sídle Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku na bratislavských Palisádach.

Oficiálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2014

Smer volili najviac v obvode Stará Ľubovňa,najmenej v Dunajskej Strede


Víťazovi sobotňajších eurovolieb (24.5.), Smeru-SD, sa darilo najlepšie vo volebnom obvode Stará Ľubovňa, kde ho volilo 41,46 % ľudí. Najhorší volebný výsledok má strana v obvode Dunajská Streda (3,5 %). Informovala o tom pri prezentácii oficiálnych volebných výsledkov šéfka Štatistického úradu SR Ľudmila Benkovičová.

KDH dosiahlo najväčší úspech v obvode Námestovo, kde získalo 49,44 %, najmenej ľudí volilo hnutie v obvode Komárno (0,98 %). SDKÚ-DS volilo najviac ľudí v obvode Senica (18,02 %), najmenej v obvode Dunajská Streda (1,95 %).

OĽaNO dosiahli najlepší volebný výsledok v obvode Banská Bystrica, kde hnutie volilo 14,79 % ľudí, najmenej hlasov získalo v obvode Dunajská Streda (1,14 %). Koalícia NOVA, KDS, OKS bola najúspešnejšia v obvode Bratislava (14,34 %), najmenej úspešná v obvode Komárno (1,87 %).

SaS mala najväčšiu podporu v obvode Bratislava, kde ju volilo 12,65 % ľudí, najslabší výsledok dosiahli liberáli v obvode Dunajská Streda (2,37 %). SMK získala najviac hlasov v obvode Komárno (46,62 %), najmenej v obvode Námestovo (0,3 %). Most-Híd mal najlepší výsledok v obvode Dunajská Streda (43,59 %) a najslabší v obvode Námestovo, kde stranu podporilo 0,25 % voličov.